Wybory Zarządu Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego
25 - 04 - 2024 12:28

Wybory Zarządu Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego

W trakcie trwania XIX Szkoły Kartograficznej, zorganizowanej w Zieleńcu, dzielnicy Dusznik-Zdroju, dnia 22 kwietnia 2010 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Sprawozdanie z działalności Zarządu mijającej kadencji przedstawiła przewodnicząca Wiesława Żyszkowska. Wśród najważniejszych osiągnięć wymieniła rozpropagowanie wśród uczniów gimnazjów Międzynarodowego Konkursu Kartograficznego im. B. Petchenik. Dzięki zaangażowaniu członków Oddziału Kartograficznego w dwóch ostatnich edycjach konkursu znacznie wzrosła liczba uczestników, a nadesłane prace wzięły udział w finałach światowych, gdzie trzy z nich zostały

nagrodzone. Z inicjatywy członka Zarządu OK PTG, Beaty Medyńskiej-Gulij, 22 maja 2009 r. w Poznaniu odbył się po raz pierwszy ogólnopolski konkurs na prace z zakresu kartografii dla studentów uczelni wyższych. W dniach 8-10 lipca 2009 r. zorganizowana została wycieczka do Zbiorów Kartograficznych Biblioteki Państwowej w Berlinie. Łącznie w latach 2006-2009 Oddział Kartograficzny PTG był współorganizatorem 7 konferencji i seminariów naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Na 57. Zjeździe PTG w Białowieży w 2008 r. zorganizowano warsztaty kartograficzne dla nauczycieli geografii. 16 stycznia 2009 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu odbyło się spotkanie robocze zarządów Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Stowarzyszenia Kartografów Polskich. Na spotkaniu podjęto uchwałę o powołaniu Zespołu Porozumiewawczego OK PTG i SKP. Uruchomiona została strona internetowa Oddziału: www.kartografia.uni.wroc.pl/okptg. Można na niej znaleźć informacje m.in. o aktualnej działalności, organizowanych imprezach, sprawozdania ze spotkań zarządu i członków OK PTG.

Skarbnik Oddziału, kol. Dorota Borowicz-Mićka przedstawiła sprawozdanie finansowe za okres III kw. 2006 r. - I kw. 2010 r. Przychody wyniosły 163 297,94 zł, a koszty - 164707,14 zł. Mimo ujemnego salda, na koncie Oddziału znajduje się 10 603,78 zł (stan na 31 marca 2010 r.), co wynika z nadwyżki, jaka była na koncie pod koniec kadencji poprzedniego zarządu. Dramatycznie przedstawia się efektywność pobierania składek członkowskich, które średnio płaci ok. 40 % członków OK PTG. Na koniec 2009 r. Oddział Kartograficzny PTG liczył 60 członków. Komisja Rewizyjna, której sprawozdanie przedstawił kol. Dariusz Dukaczewski, pozytywnie oceniła działalność Zarządu. Nie stwierdzono uchybień w prowadzonej dokumentacji działalności finansowej Oddziału. W związku z tym Komisja Rewizyjna przedstawiła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Wniosek został przyjęty.

Zgodnie z dotychczasową praktyką zaproponowano, aby ustępujący "zarząd wrocławski", którego przewodniczący, skarbnik i sekretarz reprezentowali ośrodek wrocławski, pozostał również na drugą kadencję. W trzech kolejnych tajnych głosowaniach dokonano wyboru Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W pierwszym głosowaniu kol. Wiesława Żyszkowska została wybrana na przewodniczącą OK PTG. W kolejnym głosowaniu wybrano członków Zarządu w składzie: kol. Dorota Borowicz-Mićka (skarbnik), kol. Waldemar Spallek (sekretarz), kol. Jolanta Korycka i kol. Beata Medyńska-Gulij. W ostatnim głosowaniu wybrano członków Komisji Rewizyjnej, którymi zostali: kol. Jacek Pasławski (przewodniczący), kol. Władysław Pawlak, kol. Lucyna Szaniawska i kol. Dariusz Dukaczewski.

Kol. W. Żyszkowska, przewodnicząca Zarządu OK PTG nowej kadencji, podziękowała za wybór i przedstawiła pokrótce plany działalności na najbliższą przyszłość: wydanie drugiego tomu Prac i Studiów Kartograficznych "Kartografia w regionie", zawierającego teksty opracowań zrelacjonowanych na XXXIII Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej w Ustce w 2008 r.; współorganizacja z Zakładem Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej UMK w Toruniu, drugiej edycji konkursu na prace z zakresu kartografii i geoinformacji dla studentów uczelni wyższych; współorganizacja z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii i Katedrą Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego XXXIV Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej; organizacja wycieczki kartograficznej do Saksońskiej Biblioteki Krajowej i Instytutu Kartografii na Uniwersytecie Technologicznym w Dreźnie.

Ostatnim punktem porządku obrad był wybór delegatów na Walne Zgromadzenie PTG w Łodzi. W tajnym głosowaniu pełne poparcie zyskali dwaj zgłoszeni kandydaci: kol. L. Szaniawska i kol. J. Ostrowski.

Waldemar Spallek (Wrocław)