Wspólne zebranie Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Stowarzyszenia Kartografów Polskich
Zorganizowane podczas XIX Szkoły Kartograficznej wspólne zebranie członków OK PTG i SKP odbyło się 22 kwietnia 2010 r. w Zieleńcu. Miało ono szczególny charakter, ponieważ było ostatnim spotkaniem w mijającej kadencji zarządów, poprzedzającym zebrania sprawozdawczo-wyborcze obu organizacji.
Zebranie poprowadziły wspólnie Wiesława Żyszkowska (przewodnicząca OK PTG) i Joanna Bac-Bronowicz (przewodnicząca SKP). Wzięło w nim udział ok. 40 osób. Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad pierwszą część zebrania poświęcono sprawom OK PTG. Kol. Jacek Pasławski przedstawił informacje o obecnej sytuacji "Polskiego Przeglądu Kartograficznego". W związku ze sprzedażą tradycyjnej działalności kartograficznej przez MIT (dawniej PPWK), nie można liczyć na dalsze dofinansowanie wydawania kwartalnika przez tę spółkę. Redakcja ma nadzieję, że Nowa Era - dotychczasowy współsponsor - przyjdzie z większą pomocą. Liczy także na realizację zaległych zobowiązań przez MIT. Redaktor naczelny kwartalnika zwrócił się z apelem o przesyłanie tekstów, także tych krótkich, jak recenzje, notatki, czy sprawozdania. Poinformował też o ukazaniu się 2. tomu "Biblioteki PPK", zawierającego opis działalności Komisji Kartograficznej PTG od momentu powstania w 1966 r. do 200 r., kiedy przekształciła się w Oddział Kartograficzny PTG.
W drugiej części swojego wystąpienia kol. Pasławski przedstawił krótkie sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTG, poświęconego sprawom finansowym. Poinformował również o propozycjach zmiany statutu, które zostaną przedłożone na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Delegatów PTG w Łodzi. Jedna z nich dotyczy przedłużenia kadencji Zarządu Głównego i zarządów oddziałów z 3 do 4 lat. W drugiej postulowano, żeby członkami Komitetu Głównego i komitetów regionalnych Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej i Olimpiady Nautologicznej mogli być tylko członkowie PTG. Ponadto komitety regionalne powinny być bardziej związane z uczelniami wyższymi.
Kol. Żyszkowska przedstawiła ciekawą propozycję Víta Voženílka, wiceprzewodniczącego Towarzystwa Kartograficznego Republiki Czeskiej i uczestnika XIX Szkoły Kartograficznej w Zieleńcu, aby polski kwartalnik kartograficzny stał się pismem międzynarodowym, dostępnym dla autorów z regionu Europy Środkowej. Dzięki temu wzrosłaby jego pozycja naukowa, można by też starać się o jego wpisanie na listę filadelfijską. Wiąże się to jednak z wprowadzeniem tekstów w języku angielskim i rozszerzeniem i umiędzynarodowieniem Rady Naukowej.
Uczestnicy obrad z entuzjazmem odnieśli się do tego projektu. Kol. Pasławski zwrócił jednak uwagę na problemy związane z finansowaniem takiego przedsięwzięcia i kwestiami językowymi. Publikacja wyłącznie w języku angielskim zmniejszy potencjalną grupę czytelników, podobnie jak publikowanie w różnych językach narodowych. Jednym z możliwych rozwiązań jest pomysł realizowany w "Kartographische Nachrichten", w którym jeden artykuł jest publikowany po angielsku z obszernym streszczeniem w języku niemieckim, pozostałe po niemiecku z krótkim streszczeniem angielskim. W takim wypadku, jaki język miałby być językiem oryginału.
Kol. Krzysztof Kałamucki zwrócił się do zarządów obu organizacji kartograficznych z postulatem podjęcia działań w celu określenia zasad punktacji opracowań kartograficznych, które dotąd nie są traktowane jako publikacje naukowe.
Ostatnim punktem zebrania były sprawy związane z działalnością SKP. Kol. Roman Janusiewicz zwrócił uwagę na podwójne członkowstwo wielu obecnych na sali obrad, którzy należąc do OK PTG, są zarazem członkami SKP. W związku z tym zaproponował, by zjednoczyć siły i połączyć oba stowarzyszenia. Propozycja wywołała ożywioną polemikę, ale w ostateczności nie została przyjęta. W dyskusji stwierdzono, że zakres działalności obu stowarzyszeń jest rozdzielny, o czym już wielokrotnie była mowa. Ponadto Oddział Kartograficzny ma silna pozycję w PTG, a wielu kartografów, zwłaszcza z wykształceniem uniwersyteckim, czuje się geografami i zależy im na udziale w działaniach Towarzystwa.
Przewodnicząca Stowarzyszenia poinformowała o stronie internetowej SKP na której znajdują się informacje o aktualnej działalności, m.in. przygotowaniach do kolejnej konferencji zawodowej kartografów we wrześniu 2011 r.
Waldemar Spallek (Wrocław)