II Ogólnopolski konkurs prac magisterskich z zakresu kartografii i geoinformacji - Toruń, 14 maja 2010 r.
19 - 04 - 2024 18:01

Zgodnie z ubiegłorocznymi ustaleniami, w ramach zwycięstwa, kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu prac magisterskich z zakresu kartografii i geoinformacji zorganizował ośrodek toruński, a konkretnie Zakład Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej przy wsparciu Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W konkursie, który odbył się 14 maja b.r. na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyli przedstawiciele z pięciu ośrodków naukowych, w tym między innymi z: Uniwersytetu Adma Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Oficjalne otwarcie konkursu rozpoczęto od przemówień powitalnych: dyrektora Instytutu Geografii UMK prof. dra hab. Leona Andrzejewskiego, Prodziekana Wydziału prof. UMK dra hab. Wojciecha Wysoty oraz Przewodniczącej Oddziału Kartograficznego prof. UWr dr hab. Wiesławy Żyszkowskiej.

Tegoroczna tematyka prezentowanych prac była bardzo zróżnicowana. W szerokim spektrum problemowym dominowały opracowania wykorzystujące systemy informacji geograficznej w analizach i badaniach oraz wizualizacjach środowiska geograficznego. Przykładem mogą służyć m.in. prace studentów z Wrocławia (Justyna Jeziorska - omówiła zasadność automatyzacji procesu geoprzetwarzania w ArcGIS na przykładzie wybranych modeli) i Torunia (Sylwia Fydrych, która przedstawiła wyniki czasoprzestrzennych analiz pokrycia terenu Pomorza). Na mównicy nie zabrakło tematów dotyczących multimedialnej wizualizacji budynków (Łukasz Halik, UAM), czy złożoności scalania różnodokładnych modeli TIN (Jolanta Knecht, AGH). Niewątpliwym dowodem na coraz to powszechniejsze wykorzystywanie metod geoinformacyjnych w naukach geograficznych, były prace Pauliny Iskry (analiza sieci hydrograficznej w oparciu o NMT) oraz Grzegorza Ostrowskiego (zastosowanie NMT w badaniach geomorfologicznych). Wśród prezentowanych zagadnień znalazły się również tradycyjne tematy, traktujące o problemach metodycznych podczas redakcji opracowań tematycznych. Lidia Słowikowska (WAT) opracowała mapę "Drogi rowerowe na Bielanach" wykorzystując System Informacji Przestrzennej. Ciekawe wyzwanie dotyczące geowizualizacji form rzeźby terenu na obszarach górskich podjął Jakub Wrzosowski z Poznania.

Zmaganiom jedenastu uczestników konkursu skrupulatnie przyglądało się siedmioosobowe jury w składzie: prof. UWr dr hab. Wiesława Żyszkowska (przewodnicząca), prof. UAM dr hab. Beata Medyńska-Gulij (UAM), dr Mieczysław Kunz (UMK), dr Jan Stachowski (Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego), inż. Stanisław Śliwka (Geodeta województwa kujawsko-pomorskiego), mgr inż. Monika Ciak-Ozimek (WAT) oraz inż. dypl. Horst Kremers (oddział brandenburski Niemieckiego Towarzystwa Kartograficznego).

Jury oceniało prezentacje oraz przygotowane postery w skali sześciostopniowej w 5 kategoriach:

• oryginalność i specyfika problemu naukowego
  • utylitarny charakter pracy i jej konkretne wykorzystanie
  • zastosowane metody (kartograficzne) prezentacji, także zakres i rodzaj użytych baz danych i oprogramowań komputerowych
  • logiczny układ i struktura prezentowanego posteru/prezentacji oraz walory graficzno-estetyczne
  • sposób przekazania treści posteru przez autora.

Ostatecznie po zliczeniu wszystkich punktów, decyzją komisji oceniającej pierwsze miejsce w konkursie zajęła Małgorzata Wojnowska (UMK) za pracę pt. "Interaktywna mapa wybranych zabytków architektonicznych Torunia i powiatu toruńskiego" realizowaną pod kierunkiem dra hab. Zenona Kozieła. Drugie miejsce przyznano Alicji Włodarz (UAM) za "Wykorzystanie Systemu Informacji o Terenie do budowy bazy danych obiektów Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach", natomiast trzecią lokatę otrzymał Mariusz Brożyna (UWr) za prezentację dotyczącą "Atlasu regionalnego powiatu kłodzkiego". W konkursie wyróżnienie otrzymała również Jolanta Knecht (AGH) za najsprawniej wygłoszoną prezentację.

Gratulacje wraz z nagrodami, ufundowanymi przez firmę ESRI Polska, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Wydawnictwo DEMART oraz Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, uroczyście wręczyli laureatom przewodnicząca jury prof. Wiesława Żyszkowska oraz Geodeta Województwa - inż. Stanisław Śliwka. Bardzo miłą niespodziankę sprawił zwycięzcom nasz zaprzyjaźniony kartograf z oddziału brandenburskiego - Horst Kremers, który zaprosił trójkę laureatów do udziału w 58 Rocznicy Niemieckiego Dnia Kartografów w Berlinie i Poczdamie (DKT 2010). Nagrodzeni za udział w konkursie zostali również pozostali uczestnicy. W związku z drugim już zwycięstwem toruńskiego ośrodka, postanowiono wspólnie (odchodząc w tym roku od ustalonej zasady organizacji konkursu przez zwycięski ośrodek) przekazać przyszłoroczną organizację konkursu Uniwersytetowi Wrocławskiemu.

Na zakończenie organizatorzy podziękowali sponsorom za ufundowane nagrody, zwłaszcza firmie ESRI Polska i zaprosili na wspólne zdjęcie pamiątkowe. Więcej informacji i materiałów (zdjęcia, prace) z przebiegu konkursu można znaleźć na stronie www.geoinfo.umk.pl.

Radosław Golba (UMK Toruń)

Uczestnicy II ogólnopolskiego konkurs prac magisterskich z zakresu kartografii i geoinformacji (autor: Beata Medyńska-Gulij, UAM Poznań)